משאיר את העורף מאחור | מאת גל פרל

רשומה רגילה

בשבוע שעבר פרש מתפקידו אייל אייזנברג, אלוף פיקוד העורף. לא לפני שהפיקוד פרסם תרחיש ייחוס לעימות הבא עם לבנון. עכשיו כבר ברור – העורף הוא החזית החדשה. 

Flickr_-_Israel_Defense_Forces_-_Search_and_Rescue_Unit's_Disaster_Zone_Exercise_(1)

תרגיל חילוץ נפגעים בפקוד העורף.

בשבוע שעבר התקיימו חילופי גברי בפיקוד העורף. יואל סטריק החליף את האלוף אייל אייזנברג הפורש מצה"ל לאחר שלא מונה לתפקיד בכיר נוסף במטכ"ל. רגע לפני שפרש מתפקידו פרסם הפיקוד את תרחיש הייחוס שלו לעימות הבא עם חזבאללה בלבנון. מצד אחד מדובר בצעד חשוב לשיפור תיאום הציפיות בין הצבא לאוכלוסייה האזרחית עליה הוא מגן. מצד שני יש בדברים, כשהם באים מאלוף הפורש מצה"ל, בבחינת זריקת פצצה ובריחה מהחדר.

שחקן התקפי שמשחק הגנה

למרות שבארבע השנים האחרונות שימש כמפקד הפיקוד הכי עורפי של צה"ל, אייזנברג, כמו קודמיו בתפקיד, הוא תוצר מובהק של צבא ההתקפה לישראל. הוא בוגר יחידת שלדג, בה השלים מסלול לוחם, ושירת בה בכל התפקידים ממפקד צוות ועד למפקד היחידה. זה יותר מעשור ששלדג מהווה יצואנית של קצינים בכירים. חלקם, כמו בני גנץ, משה קפלינסקי, גל הירש ורוני נומה, רק עברו בה וחלקם ובהם טל רוסו (הראשון מבוגריה שהגיע למטה הכללי), אייזנברג עצמו, מוני כץ ומיקי אדלשטיין השלימו בה מסלול שירות מלא.

ב-2003 מונה למפקד חטיבת גבעתי ונדרש להיכנס לנעליים הגדולות שהשאיר המפקד הקודם, עימאד פארס, שהעלה את גבעתי לליגת העל של חטיבות החי"ר. אייזנברג היה זה שעליו הוטל לוודא שהחטיבה לא תרד ליגה. הוא פיקד על כוחות החטיבה במבצע "ימי תשובה" וב"אסון הנגמ"שים". המבחן הבא שלו היה במלחמת לבנון השנייה בה פיקד על "עוצבת האש", אוגדת הצנחנים של צה"ל.

כאיש חי"ר וכוחות מיוחדים הוא היה, ככל הנראה, הקצין שקיבל את מירב ההכשרה (הוא עצמו אינו מסכים עם קביעה זו) לתפקיד שמילא במלחמה. בפועל, הכשרה שלא באה לידי ביטוי מלא. קציני מילואים באוגדה מתחו ביקורת נוקבת על תפקודו במלחמה  ועל התקרית בכפר דבל בפרט. בתקרית ירו פעילי חזבאללה טיל נ"ט על בית בו שהה כוח צנחנים במילואים. תשעה נהרגו ורבים נפצעו. למרות שהפצועים היו תחת אש התעכב החילוץ בשל העובדה שהמח"ט ואייזנברג התלבטו האם לפנותם באמצעות מסוקים או רכבים ממוגנים. בנוסף מתח דו"ח וינוגרד ביקורת קשה על כך שהאוגדה בפיקודו לא השלימה את משימותיה.

אייזנברג בדיון עם הרמטכ

אייזנברג בדיון עם הרמטכ"ל אשנזי ואלוף פיקוד הדרום גלנט במהלך מבצע "עופרת יצוקה".

למרות הביקורת נשאר אייזנברג בשירות מתוך תפיסה כי המלחמה הינה שיעור קשה וחשוב שלימד אותו רבות. הרמטכ"ל דאז גבי אשכנזי (פקוד ותיק של אורי שגיא, דודו של אייזנברג, בגולני) מינה אותו, באקט יוצא דופן כלפי מפקד שנכשל, למפקד אוגדת עזה. את לקחיו מן המלחמה יישם היטב שנתיים לאחר מכן במבצע "עופרת יצוקה". אז פיקד בהצלחה על התמרון הקרקעי המוצלח שביצעה האוגדה, שכלל בתוכו שמונה חטיבות. לאחר המבצע נותר אייזנברג מאמין גדול במענה ההתקפי וטען שבהצבת סוללות כיפת ברזל ישנה קבלה של הירי כמצב נתון.

שני מבחנים בכהונה אחת

בארבע השנים האחרונות שימש אייזנברג כמפקד פיקוד העורף. לתפיסתו פיקוד העורף הוא פיקוד האזרחים בשל כך עבר הפיקוד שידרוג טכנולוגי והקים מערכות תקשורת מתקדמות, בין היתר גם בפלטפורמות מדיה חברתית. זאת בכדי לשפר את התקשורת עם האוכלוסייה ולאפשר מתן התרעה מוקדמת ככל האפשר. יש להניח כי בקרוב תיכנס לשימוש גם מערכת SMS.

אייזנברג הוביל את הפיקוד בשורת אירועים שאינם ביטחוניים, בהם הסופה בירושלים, אולם את לב העשייה תפסו שני הסבבים שניהל צה"ל כנגד החמאס בעזה. כבר ב"עמוד ענן" ירה החמאס רקטות על חלקים נרחבים בישראל ולא רק על דרום הארץ. ב"צוק איתן" ההספקים פשוט גדלו. הטיפול באוכלוסייה היווה אתגר מהותי עבור הצבא, שלרוב עמד בו.

אין ספק שאייזנברג הבין לעומק את מרחב האחריות שלו, אולם יתכן ובשל כך הרשה לעצמו לעיתים לחרוג ממנו. בשנה שעברה למשל, ניהל עימות פומבי עם השר הממונה על הגנת העורף, גלעד ארדן, וטען כי המשרד להגנת העורף נמנע מלהעביר תקציבים לפיקוד ופוגע במוכנות שלו לשעת חירום. משום מה העובדה שקצין בשירות פעיל מתח ביקורת גלויה על התנהלות הנציג הממונה מטעם הדרג המדיני לא עשתה גלים. אמנם בכירי המשרד מתחו ביקורת קשה על התנהלותו אולם לא ננקטו כנגדו כל צעדים.

הבית ביהוד שנפגע מרקטה במהלך היום החמישה עשר למבצע. פגיעה זו גרמה לעשרות חברות תעופה לבטל את טיסותיהן לנתב

הבית ביהוד שנפגע מרקטה בסמוך לנתב"ג. בשל כך ביטלו לעשרות חברות תעופה את טיסותיהן ישראל.

ב"צוק איתן", כפי שהודה ביושר אייזנברג עצמו, הפיקוד לא צפה את האפשרות שהחמאס יצליח לשתק את נתב"ג, כפי שאכן קרה ב"צוק איתן". כשל נוסף היה בהערכת יתר של יכולות החמאס. בשל כך גויסו ב"צוק איתן" כ-30 אלף חיילי מילואים לפיקוד העורף, אך מצאו עצמם באבטלה סמויה משום שסוללות כיפת ברזל יירטו מעל 70% מן הרקטות שנורו מעזה. אף שברור מדוע נערך הפיקוד בתחילה לתרחיש הגרוע ביותר בו קורסים בניינים רבים, אין זה ברור מדוע לא שוחררו רבים מחיילים אלו, שעלות גיוסם גבוהה, לאחר שהתברר המצב לאשורו. כשל נוסף של אייזנברג והפיקוד מצוי בעובדה שתושבי עוטף עזה לא פונו מבתיהם בתחילת המבצע. הדבר הביא בוודאות, בשל זמן ההתראה הקצר בטרם פגיעת רקטות ומרגמות, לפגיעה באזרחים.

הרקטה שבחדר

לאורך כל שנותיו כאלוף פיקוד העורף הקפיד אייזנברג להזהיר את הציבור מפני האפשרות שתיפתח מלחמה בקנה מידה רחב. מבחינת העורף, הזהיר, המלחמה הבאה תהיה פי עשר יותר חזקה מזו שהתרחשה ב-2006. בפעם הבאה, טען, לא יוכל צה"ל לספק מיגון אקטיבי בדמות כיפת ברזל ודומיה. במקרה כזה טען, יש להישמע להנחיות הפיקוד ולשהות במקלטים ימים ארוכים. לפי תפיסה זו החוסן והאיתנות שיגלו האזרחים משמעותיים בהרבה מכל מה שיכול הפיקוד לעשות. מנגד, העימותים בהם לחמה ישראל הוכיחו שמה שמתרחש בעורף חשוב לא פחות ממה שמתרחש בחזית הלחימה. האתגר האמיתי של פיקוד העורף הוא הבטחת הרציפות התפקודית של האזרחים ככל שניתן.

התרחיש שפורסם עתה יוצא מתוך אותה הנחת מוצא: לחזבאללה ישנם כמאה אלף רקטות והוא ימתיר כאלף רקטות ביום על מרכזי האוכלוסייה הישראלית. אין מדובר רק ברקטות קצרות טווח כי אם ברקטות בעלות דיוק וטווחים גבוהים. בפרסום התרחיש הנוכחי ישנה, ככל הנראה, שאיפה לשפר את תיאום הציפיות בינו לבין האזרחים ולהביא לכך שהציבור ידרוש פחות מן הפיקוד. אזרחים החושבים כי בעימות שכזה יזכו לאותה מידת הגנה שקיבלו במבצע "עמוד ענן" וב"צוק איתן" עתידים לגלות שלא כך הם פני הדברים. כדאי להכין אותם לכך מראש.

11 מחשבות על “משאיר את העורף מאחור | מאת גל פרל

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.