"חייבים לחזק את כוחות היבשה", ראיון על הצורך לחזק את כוחות היבשה של צה"ל במסגרת תר"ש "תנופה"

אודיו
  • בתכנית רצועת הביטחון,
  • "גלי צה"ל", 14 ביולי 2020

טלי ליפקין־שחק מראיינת את גל פרל פינקל, מתאם תכניות צבא, אסטרטגיה במכון למחקרי ביטחון לאומי, ה-INSS, אודות הצורך לחזק את כוחות היבשה של צה"ל במסגרת התכנית הרב־שנתית (תר"ש) "תנופה", שכן בשילוב בין מאמץ האש לתמרון יבשתי יעיל ונמרץ, טמונה היכולת לקצר את משך המערכה הבאה וגם להכריע אותה.

.

השתנות תחת אש

אודיו

גואל פינטו מראיין את אמיר אורן, פרשן לענייני צבא וממשל, ואת גל פרל פינקל, מתאם תכנית צבא ואסטרטגיה במכון למחקרי ביטחון לאומי, ה-INSS, אודות החלטת הרמטכ"ל אביב כוכבי על פרויקט "ספרות חובה". 

ההחלטה קובעת כי בכל שנה יגדיר הרמטכ"ל ספר, מאמרים ומדיה דיגיטלית שהם בבחינת קריאת וצפיית חובה לקציני צה״ל מדרגת סא"ל ומעלה, וכל מפקד זרוע או אגף יגדיר ספר חובה לכלל הקצינים שתחת פיקודו.

הספר שנבחר לשנת 2019 על ידי הרמטכ"ל, הוא "השתנות תחת אש" (הוצאת משרד הביטחון, 2007) מאת קולונל דגלס א' מקגרגור, שמהווה דוגמה "מעשית ומעוררת מחשבה לתהליך ההשתנות של צבא ארצות הברית, דווקא נוכח הצלחותיו בשדה הקרב". בנוסף, נבחרה גם "לא תשקוט הארץ" אודות מלחמת יום הכיפורים (שאורן הוא מיוצריה), סדרה תיעודית במדיה דיגיטלית.

ניכר, לדעתי, שהרמטכ"ל ביקש לשדר מספר מסרים בבחירת הספר. הראשון שבהם הוא שהשינוי, ההתאמה של הצבא לאתגרי ההווה והעתיד, אינו יכול להמתין לתקופת רגיעה ועליו להיעשות כעת, בעוד הצבא מתמודד עם מספר זירות פעילות. המסר השני, הוא שהמקצוע הצבאי (ממש כמו מקצוע הרפואה, שגם בו אחראיים על חיי אדם) מחייב למידה מתמדת, גם מצבאות זרים וגם משגיאות אפשריות שעשו אחרים, בכדי "לבנות את התיבה לפני המבול".

מסר נוסף שכדאי לקחת מהספר נוגע לדבקות במשימה. בהתייחסו למבצע אנקונדה שנערך באפגניסטן ב-2002, ציטט מקגרגור "מח"ט באחד מכוחות היבשה שאמר כך: 'נכנסנו לשם עם 1,400 זוגות מגפיים בשטח; יצאנו משם עם 1,400 זוגות מגפיים. לא היו לנו שום חללים. זה הדבר הנהדר ביותר שיכול לקרות'. אין דבר הרחוק יותר מן האמת. השלמת המשימה – במקרה זה, חיסול אל-קאעידה והטאליבן – הייתה ותמיד תהיה בראש סדר העדיפויות. כשהקצינים והחיילים מתחילים לחשוב שההישארות בחיים היא המשימה, ושהיא חשובה יותר מהריגת האויב, הם חדלים להוות כוח לוחם תכליתי" (עמוד 294).

כשקוראים את הציטוט הזה קשה שלא לחשוב על מלחמת לבנון השנייה. עיון בספרים כגון זה ולמידה והפנמה של הלקחים הטמונים בהם, בטרם המלחמה ההיא, היה עשוי למנוע ולו כמה מהשגיאות התורתיות שהתגלו בה.

(בתכנית גם כן תרבות, "כאן תרבות", 22.10.2019)

"אי אפשר להפעיל כוח לא מידתי כשאין איום מהותי על חיי אדם"

אודיו

 

האלופה (במיל') אורנה ברביבאי מראיינת את גל פרל פינקל, מתאם תכנית צבא ואסטרטגיה במכון למחקרי ביטחון לאומי, ה-INSS, אודות איום עפיפוני התבערה מרצועת עזה, הוויכוח על התגובה להם בקבינט הביטחוני-מדיני והאפשרות של פתיחת מבצע צבאי רחב היקף, והאופן שבו על הצבא להתמודד עם האתגר במונחים של הפעלת כוח, קטלני או לא.

(בתכנית רצועת הביטחון, "גלי-צה"ל", 18.07.2018)

"המנהרות הן איום טקטי ולא אסטרטגי", ראיון על איום המנהרות מרצועת עזה

אודיו

האלופה (במיל') אורנה ברביבאי מראיינת את גל פרל פינקל, מתאם תכניות צבא, אסטרטגיה וביטחון בסייבר במכון למחקרי ביטחון לאומי, ה-INSS, אודות איום המנהרות מרצועת עזה, דו"ח מבקר המדינה על צוק איתן ומוכנות צה"ל למערכה הבאה בתכנית רצועת הביטחון, גלי-צה"ל, 01.02.2017.

"שוות, ושווים יותר", ראיון על שילוב נשים ביחידות לוחמות

אודיו

האלופה (במיל') אורנה ברביבאי מראיינת את גל פרל פינקל, מתאם תכניות צבא, אסטרטגיה וביטחון בסייבר במכון למחקרי ביטחון לאומי, ה-INSS, אודות שילוב נשים ביחידות הלוחמות בצה"ל בתכנית רצועת הביטחון, גלי-צה"ל, 23.11.2016.

"בצבא ארצות הברית מוטרדים מאיומי הסייבר", ראיון על הסייבר במלחמה הבאה

אודיו

יובל אלבשן ואמילי עמרוסי מראיינים את גל פרל פינקל, מתאם תכניות צבא, אסטרטגיה וביטחון בסייבר במכון למחקרי ביטחון לאומי, ה-INSS, אודות היערכות צבא ארצות הברית (וצה"ל) איומי הסייבר מצד רוסיה וסין. בתכנית "שניים בשתיים", רשת ב', 31.10.2016.