משחקים באש\ מאת גל פרל

רשומה רגילה

 החזבאללה הוכיח בתקרית האחרונה יכולת מבצעית גבוהה והבנה אסטרטגית טובה למצב בו נתונה כעת ישראל, ואיפשר לה "נקודת יציאה" מסבב האלימות הנוכחי. מנגד, מלחמות כבר לא קורות בחורף. הקיץ הקרוב עשוי להיות חם מן הרגיל. 

טיל קורנט, מן הסוג אותו ירה חזבאללה על השיירה. לטיל דיוק וחדירות שריון גבוהים.

טיל קורנט, מן הסוג אותו ירה חזבאללה על השיירה. לטיל דיוק וחדירות שריון גבוהים.

ארגון חזבאללה הוכיח שוב ביום רביעי, את יכולתו לזהות תורפות במערך ההגנה הישראלי ולפגוע בהן פגיעה מדויקת. החוליה שפגעה בשיירת רכבי צה"ל עשתה זאת ממרחק של 4-5 קילומטרים באמצעות טיל נ"ט חדיש ובעל חדירות גבוהה מאוד. מבחינה מקצועית יחידות הנ"ט המובחרות של צה"ל היו גאות מאוד בביצוע כזה (מן הסוג שאכן הפגינו לא פעם בשנות השהייה בלבנון). לצד זה, ירה הארגון מספר פצצות מרגמה על מוצבי צה"ל בהר דב. מצידם, יכולים אנשי חזבאללה יכולים לטפוח לעצמם על השכם, שהרי הסבו פגיעה קשה לכוח צה"ל – 7 פצועים ושני הרוגים, בהם מפקד פלוגה בגבעתי.

טנדר האיסוזו D-MAX שנפגע מטילי חזבאללה.

טנדר האיסוזו D-MAX שנפגע מטילי חזבאללה.

מצד אחד, גבה חזבאללה מחיר בעקבות הרג אנשיו שבוע וחצי קודם לכן ברמת הגולן. מצד שני, לא פגעו באזרחים והארגון הוכיח שיקול דעת כשמיד לאחר המהלומה המדויקת פסק מירי. יתרה מזאת, הודעתו המהירה של דובר צה"ל כי אין חשש לחטיפת חייל, אינה מלמדת על ניסיון חטיפה שכשל. דומה כי חזבאללה נמנע באופן מושכל מלבצע פעולה שהביאה בעבר לפתיחת מערכה צבאית מלאה (כך אירע לאחר חטיפת גלעד שליט בעזה וכמובן במלחמת לבנון השנייה).

דגל ארגון חזבאללה

דגל ארגון חזבאללה

אף כי הצער על ההרוגים והפצועים גדול, ראוי שישראל תחשוב היטב מהו אופן התגובה הרצוי לה בעת הזו, כארבעה חודשים לאחר מבצע צבאי בן 50 יום ברצועת עזה ובטרם בחירות כלליות. ביכולתה של ישראל להכיל את התקרית ולא לחוש מחויבת לפעול באופן גלוי ואגרסיבי, בכדי להפגין את כוחה ולשמר את ההרתעה שביססה בצפון. למעשה, חזבאללה יצר לישראל "נקודת יציאה" מסבב האלימות הנוכחי, מבלי להיגרר להסלמה. הדבר מעיד על חשיבה אסטרטגית מתוחכמת והבנה טובה מאוד את טיב היריב הישראלי, את מצבו הבינלאומי שלאחר "צוק איתן" וחזיתו הפנימית נוכח הבחירות שבפתח.

באחרונה נכתב כאן, כי המערכה שבין המלחמות אותה מנהלת ישראל אל מול חזבאללה וסוריה בצפון, תוך שמירה על מרחב ההכחשה, הינה למעשה "משחק באש". אף שיש  למנוע את התעצמות גורמי הטרור באמצעי לחימה חדישים ו"מפרי איזון" (ביטוי טוב בהרבה מקודמו "שוברי שוויון" המגוחך, שהרי אין באמת שוויון אפשרי בין הצבא החזק במזה"ת וארגון טרור כלשהו, משודרג ככל שיהיה) חשוב להבין כי הדבר רק דוחה את העימות ומספק לו חומרי בערה עתידיים.

האירוע מזכיר את אירועי "הר וגיא" כחצי שנה לפני מלחמת לבנון השנייה, במהלכם סוכל, בזכות תושיית כוח צנחנים, ניסיון של חזבאללה לחטוף חיילי צה"ל. האירוע היווה קדימון לקיץ 2006. כאז, כן עתה, התבצעו בסמוך לאירוע חילופי גברי בצמרת הביטחונית של צה"ל ובממשלה, תקופת חולשה והיעדר ניסיון שחזבאללה עשוי לנצל לטובתו.

מטוס קרב מסוג F-15 בשירות טייסת 69 בחיל האוויר,

מטוס קרב מסוג F-15 בשירות טייסת 69 בחיל האוויר, יתכו ולקח חלק בתקיפות חשאיות בסוריה.

עוד יצוין, כי בשנה וחצי האחרונות חל פיחות מהותי בהרתעה שהושגה במלחמת לבנון השנייה. הרתעה שתוחזקה באמצעות אותה יד נעלמה שפגעה הן בכור הסורי בדיר א-זור והן בעימאד מורנייה ובגנרל מוחמד סולימאן בסוריה. אף שהפך מחויב למלחמת האזרחים הסורית בה ספג נפגעים רבים, הפך חזבאללה לנועז יותר. הארגון בחר להגיב בתחכום ובמידה פרופורציונלית על פגיעות שספג בתקיפות אוויריות עלומות, עליהן לא לקח אף גורם אחריות, במסגרת מרחב ההכחשה בו פועלת ישראל במטרה למנוע העברת אמצעי לחימה מתקדמים.

בסימולציה שנערכה לאחרונה במכון למחקרי ביטחון לאומי, התגבשה הערכה כי לשני הצדדים רצון לפעול מתחת לסף המלחמה הגלויה ולהימנע מעימות הדומה באופיו למבצע "צוק איתן" ולמלחמת לבנון השנייה. להערכה זו יש על מה להתבסס, במיוחד לאור האופן בו בוצעה הפעולה האחרונה של חזבאללה. יחד עם זאת, האפשרות כי תתרחש מיסקלקולציה בניהול האירועים, סבירה לא פחות. בתקרית הנוכחית, למשל, החטיא טיל שירתה חוליית חזבאללה ופגע בבית בכפר רג'ר ופגז תועה שירה צה"ל, הרג בשוגג חייל בכוח האו"ם. לא היה חסר הרבה ששני הצדדים יפגעו, שלא במתכוון, במטרות אחרות שבהן ריכוז אזרחים גדול ויסלימו את האירוע לכדי עימות רחב היקף. מלחמות, כמאמר השיר, "כבר לא קורות בחורף". על כן, ניכר כי הקיץ הקרוב יהיה מתוח במיוחד.

12 מחשבות על “משחקים באש\ מאת גל פרל

 1. רז

  שיא חדש של האדרת האוייב, ממה אתה נפעם? מה היה לנו כאן ? חדירה מודיעינית מיוחדת ? פעולת קומנדו מרטיטה? טריוויאלי ירי מרחוק החטאה של כ שישים אחוז מהאמל״ח החדיש והמדויק שנורה מרחוק ואתם מקהלת רפויי כוח ומוגי לב מהללים את האויב כאליו מדובר בפעולה נועזת ואסטרטגית משל היה מדובר בפעולה תואמת מבצע שחרורו של מוסוליני . הם נתנו לנו פתח יציאה? או שמא לאחר מכה אסטרטגית שחטפו בחיסול צמרת מבצעית ומודיעינית בחרו בפעולה טרוויאלית בזהירות מירבית שלא לתת לנו את ההזדמנות להביסם ולפתוח את שערי לבנון לסונים אשר יבואו עימם חשבון , במקום לראות נכוחה את פני הדברים אתה קונה ומוכר את התעמולה הזולה של האוייב , הצד השני של תועמלנות האוייב היא ״הצבא החזק במזרח התיכון ״ ראו איך אנו מכניסים לצבא החזקביותר שטויות והבלים אובייקטיבית הוא מעולם לא היה כזה( למעט איים של מצוינות )וגם אם לתקופה קצרה היו בו אלמנטים מסויימים כאלה ביחידות השדה הרי שהוא כבר מזמן לא כזה כוחו בא לו רק מתוך הקרבה ומוכנות אידאליסטית של עם שלם שחזר אל ארצו להקריב את היקר לו עבור חלום עצמאות ישראל מוכנות שנמוגה עקב חינוך שמאלני ושטיפת מוח מעוותת ) מדובר בצבא מסורס אשר האליטות מדירות את רגליהן ממנו ומפקדי השדה ברובם מהפריפריות הסוציואקנומיות קצונה בינונית ומטה ומפקדיו הבכירים חונכו ברוח הליברליזם השמאלני התבוסתני ואם ימצא קצין אמיץ ומקצועי אשר עוד מאמין בעמו הרי שהתקשורת והאליטה השמאלנית הבזויה והבוגדנית תוקיע אותו ויגרמו לעצירת קידומו זאת ועוד בכל פעם שצה״ל ינסה להפעיל עוצמה הרי כולכם תצטרפו למקהלת האוייב בהפגנות וגינויים על ״רצח עם ״ ״פעולה לא פרופורציונלית״ ושאר גינויי השמאל ההזוי הממומן בכספיה קרן החדשה והשמאל האירופאי שמזמן התחרט על הקמת המדינה ועושה הכל להכחידה.
  אתחליף את שם הבלוג לתועמלן שמאלני מצוי ..חבורה של גיבורי מקלדת מסורסים. שטיפת המוח השמאלנית והתבוסתנית שלכם תוביל אל אובדנה של המדינה ואולם יום יבוא והעם אשר חפץ חיים יבוא איתכם חשבון .

 2. א

  הכותב מתאר את ההבנה האסטרטגית של האויב שביצע פעולה מחושבת בכדי לא לגרום לו לאבידות וכניסה לדלת שלא תספר ואתה מדבר במילים של קצינים מהפריפריה חסרי עמוד שדרה ושמאלים מוגי לב אתה כנראה שכחת כמה דברים בדרך… אם באת לדבר וללמד ציוניות וכמה לא טוב פה אתה כמו כולם רק מתלונן כמו כולם ובמקום לקחת את אותם לוחמים, חיילים הצבא שממלא את פקודות הניתנות לו ע"י הגוף שמחליט אתה מאשים אותם בביניניות ואת היותם אשמים מאיפה שהם גדלו וחונכו כולנו למדנו באותו בית ספר באותם תכנים אז הבעיה לא בהם אלה במקבלי ההחלטות ואם לא טוב לך אתה מוזמן להחליפו או שלא יש לך הזדמנות עוד חודשיים . חזק ואמץ בוא נשתדל להיות בגישה חיובית לפחות ננסה….

  • raz

   חדל קשקשת וזריית חול, הדמוקרטיה בארץ הינה כסות עניים על ערוותנו, בהגינות ממתי הבחירות משפיעות באמת על עמדות המפתח האמיתיות? כמו למשל על מגדל השן של בית המשפט העליון המאוכלס ברובו המכריע באליטה השמאלנית הקיצונית ובשיטת חבר מביא חבר (עם עלי תאנה כאלה ואחרים)שנטל לעצמו את עמדת מחוקק העל? או התקשורת השמאלנית הבזויה והבוגדנית שללא כל בושה והגינות מקצועית מינימלית עוסקת בשטיפת מוח של ההמונים וכותב הבלוג אחד מלבלריו, לצערנו כמו תמיד הימין נבחר והשמאל ממשיך לשלוט בעמדות המפתח שאינן נתונות לבחירה של העם.עמדות אלו מחד מחזקות ומעצימות את אסטרטגיית האוייב ומאידך הן הן האחראיות באופן ישיר לסירוסו של צה"ל.
   לו עמדות המפתח הללו היו ניתנות לבחירה אמיתית של העם התוצאות היו ברורות ומהפך אמיתי ובריא היה מתחולל ומביא בסופו של דבר- יקח כמה זמן שיקח- בהתמדה באומץ ובשלווה שלום ובטחון אמיתיים ולא חלומות מופרכים באספמיה העולים לנו "בדמים יקרים ובקרבנות שלום" ופעם אחר פעם מתרסקים אל סלע המציאות של המזרח התיכון. אל דאגה במוקדם או במאוחר ככל שתמאיסו את עצמכם כך תקדימו את המהפכה והמיעוט השמאלי הסהרורי על קלגסיו לבלריו ומלככי הפנכה יודחו מעמדות המפתח אל המקום הראוי להם בספרי ההסטוריה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.