היחידה האלימה ביותר | מאת גל פרל פינקל

רשומה רגילה

בתגובה על "השלום יגיע מסיבות משעממות" מאת יונתן ש. ("הארץ", 12.8)

לטענת הכותב (שבסוף המאמר נכתב כי שירת ביחידת עילית), הוא שירת "כלוחם ביחידה האלימה ביותר בצה"ל, בצוות האלים ביותר ביחידה". אני קורא, כותב ועוסק לא מעט בצה"ל ואיני מכיר דירוג כזה של יחידות. הנחתו, כי בזכות העובדה ששירת כלוחם והפעיל אלימות בשם ביטחון ישראל הוא יכול לדרג כך יחידה, אינה מוסיפה כבוד, לא לו, ואין זה משנה היכן שירת, ובוודאי לא לצבא. מדוע יחידת עילית זו או אחרת, המפעילה לפעמים אלימות בפינצטה, זוכה לתואר זה, ולא גדוד עלום ו"אפור" שביצע תעסוקה מבצעית בשטחים, על שלל מחסומיה, מעצריה ומארביה השוחקים, הפוגעים באוכלוסייה האזרחית במטרה, המוצדקת כשלעצמה, לסכל טרור, או לחלופין סוללת תותחנים שפעלה בשג'אעיה במבצע "צוק איתן" ושמונה שנים קודם לכן בלבנון?

בית חאנון לאחר הפגזת צה

בית חאנון לאחר הפגזת צה"ל, במבצע "צוק איתן", (מקור: ויקיפדיה).

למיטב ידיעתי, אין בצה"ל מדרג כזה ואין יחידה הגאה בכך שהשיגה תוצאה כזאת. מדרג כזה אינו תואם את אמות המוסר של הצבא שבו שירתתי (כלוחם ומפקד בצנחנים, אגב, אבל לא פרט זה מקנה לי את הזכות המוסרית לכתיבת תגובה זו, אלא היותי אזרח ישראלי), ולא את אלו שעל פיהן נוהגת המדינה שאני חי בה. צה"ל מפעיל אלימות כשהוא מגן על אזרחי המדינה. אנשיו גאים בכך שהם מספקים הגנה זו ובעובדה שהם, בסך הכל, טובים בכך מרוב הצבאות, ואף מצליחים, על פי רוב, לא לאבד בדרך את דמותנו וערכינו, שגם עליהם ראוי שנגן.

הטיעון המרכזי שלו הוא: "ביטחון אמיתי לא משיגים במלחמה. את הסוף של הסכסוך המסואב והאכזרי הזה לא נשיג במלחמה. ברור שבאופן זמני חייבים מלחמה, אבל היא לא תביא ביטחון. מעולם, אף פעם, צבא והגנה על גבולות לא הפסיקו טרור. ביטחון אמיתי אפשר להשיג רק עם שלום. ושלום יהיה רק כששני הצדדים יהיו מספיק מרוצים". הוא צודק. מדוע היה דרוש כל הפאתוס האלים והשקרי הזה כדי להוכיח זאת?

גל פרל, תל אביב

(המאמר פורסם במקור באתר "הארץ", 23.07.2014)

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.